Vishay CRCW12069M76FKTA
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 9760000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW12069M76FKTA.
Newark
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet8 pages9 years ago
IHS
CAD Models
Download Vishay CRCW12069M76FKTA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
5,000
Authorized Distributors
3
Resistance
9.76 MΩ
9.76 MΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-09-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Res Thick Film 1206 10M Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Yageo GroupRC1206FR-0710ML
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 10MΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 8870000ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Yageo GroupRC1206FR-079M09L
Res Thick Film 1206 9.09M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Res Thick Film 1206 10M Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW12069M76FKTA provided by its distributors.
RES SMD 9.76M OHM 1% 1/4W 1206
CRCW1206 9.76M 1% 100 RT1
Thick Film Chip Resistor; Power Rating:250mW; Resistance:9.76Mohm; Resistance Tolerance:± 1%; Series:CRCW; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Resistor Element Material:Thick Film; Voltage Rating:200V ;RoHS Compliant: No