Vishay CRCW12066K20JNTA
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 6200ohm, 200V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW12066K20JNTA.
Datasheet8 pages15 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Vishay CRCW12066K20JNTA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
31,849
Authorized Distributors
5
Resistance
6.2 kΩ
6.2 kΩ
6.2 kΩ
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Related Parts
PanasonicERJ-8GEYJ622V
Res Thick Film 1206 6.2K Ohm 5% 0.25W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Surface Mount Thick Film Chip Resistor 1206 Case 6.2K Ohms 5% Tolerance 200 PPM
Resistor Thick Film 1206 6.2k Ohm 5% 1/4 Watt ±200ppm °C Surface Mount Paper Tape and Reel
Res Thick Film 1206 6.2K Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-8GEYJ562V
Res Thick Film 1206 5.6K Ohm 5% 1/4W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-8GEYJ682V
Resistor;Thick Film;Res 6.8 Kilohms;Pwr-Rtg 0.25 W;Tol 5%;SMT;1206;Cut Tape
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW12066K20JNTA provided by its distributors.
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/4W 1206
1206 (3216Metric) 1206 CRCW 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm 0.25W 1/4W 6.2kOhms ±200ppm/C
6.2K¦¸ ¡À5% 250mW ¡À200ppm/¡æ 1206 3.2mm*1.6mm*600¦Ìm
CRCW1206 6.2K 5% 200 RT1