Vishay CRCW120612K0JNTA
Res Thick Film 1206 12K Ohm 5% 1/4W _200ppm/_C SMD Paper T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW120612K0JNTA.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet8 pages15 years ago
Arrow Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-0.12%
CAD Models
Download Vishay CRCW120612K0JNTA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
22,950
Authorized Distributors
4
Resistance
12 kΩ
12 kΩ
12 kΩ
Case/Package
1206
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
PanasonicERJ-8GEYJ123V
Res Thick Film 1206 12K Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 1206 12K Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-8GEYJ113V
Resistor, thick film, SMD 1206 (3216), 11 kΩ, 0.25 W, ±5 %, ERJ8GEYJ113V
PanasonicERJ8GEYJ133V
Res Thick Film 1206 13K Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 1206 13K Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 1206 11K Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW120612K0JNTA provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 12000ohm, 200V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 1206
12K¦¸ ¡À5% 250mW ¡À200ppm/¡æ 1206 3.2mm*1.6mm*600¦Ìm
CRCW1206 12K 5% 200 RT1