Vishay CMF074R7000GLBF
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 4.7ohm, 250V, 2% +/-Tol, 150ppm/Cel, Through Hole Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CMF074R7000GLBF.
IHS
Datasheet5 pages5 years ago
Future Electronics
CAD Models
Download Vishay CMF074R7000GLBF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
1
Resistance
4.7 Ω
4.7 Ω
Mount
Through Hole
Case/Package
Axial
Axial
Tolerance
2 %
2 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Composition
Metal Film
Metal Film
Temperature Coefficient
150 ppm/°C
150 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Thin Film, 0.6W, 4.7ohm, 350V, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 4.7ohm, 350V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 4.7ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity / AMP9-1625892-8
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 3W, 4.7ohm, 350V, 2% +/-Tol, 350ppm/Cel, Through Hole Mount
OhmiteOF47GJE
Fixed Resistor, Carbon Composition, 0.5W, 4.7ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 4.7ohm, 350V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay CMF074R7000GLBF provided by its distributors.
Metal Film 4.7 Ohms 2% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame
Resistor,metal Film,4.7Ohms,250Wv,2+/-% Tol,-150,150Ppm-Tc |Vishay CMF074R7000GLBF
RES 4.7 OHM 1/2W 2% AXIAL
4.7 OHM 2% 100PPM 1/2W
CMF-07 4.7 2% T-0 B14