Vishay BZT52B15-E3-18
SMALL SIGNAL ZENER DIODE Zener Diode, 15V V(Z), 2%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay BZT52B15-E3-18.
IHS
Datasheet7 pages3 years ago
Future Electronics
HQonline
Inventory History
3 month trend:
+7.75%
CAD Models
Download Vishay BZT52B15-E3-18 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Zener Voltage
15 V
15 V
15 V
Tolerance
2 %
2 %
2 %
Power Dissipation
500 mW
500 mW
500 mW
Impedance
30 Ω
30 Ω
30 Ω
Max Reverse Leakage Current
100 nA
100 nA
Forward Voltage
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Diode Zener Single 15V 2% 500mW 2-Pin Mini-MELF SOD-80 T/R