Vishay 173D335X9025VWE3
173D Series 3.3 uF ±10 % 25 V Axial Solid Electrolyte Tantalum Capacitor
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay 173D335X9025VWE3.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Newark
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1,337
Authorized Distributors
3
Capacitance
3.3 µF
3.3 µF
3.3 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Molded
Axial
Axial
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
5 Ω
5 Ω
Leakage Current
700 nA
1 µA
1 µA
Dissipation Factor
3 %
3 %
3 %
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Yageo GroupT322B335K025AS
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, 3.3uF, Through Hole Mount
Yageo GroupT350B335K025AT
Cap Tant Solid 3.3uF 25V 10%( 4.5 X 7.6mm) Radial 2.54mm 125C Bulk