Vishay 173D106X9025WE3
173D Series 10 uF ±10 % 25 V Axial Solid Electrolyte Tantalum Capacitor
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay 173D106X9025WE3.
Newark
Datasheet10 pages3 years ago
element14 APAC
Farnell
Future Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-13.48%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
21,578
Authorized Distributors
6
Capacitance
10 µF
10 µF
10 µF
Mount
PCB, Through Hole
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Molded
Molded
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Leakage Current
1.5 µA
1.5 µA
Dissipation Factor
4 %
4 %
4 %
Introduction Date2001-01-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Yageo GroupT322C106K025AT
Cap Tant Solid 10uF 25V 10%( 4.57 X 8.76mm) Axial 125C Bulk
Yageo GroupT322C106K020AT
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 20V, 10% +Tol, 10% -Tol, 10uF, Through Hole Mount
Yageo GroupT322C106K020AS
Capacitor Tantalum Solid 10uF 20 Volt 10% (4.57 X 8.76mm) Axial 125C