Vishay 109D227X9060T2E3
Tantalum Capacitor, 220 uF, 60 V, ± 10%, -55 °C, 125 °C, Axial Leaded
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay 109D227X9060T2E3.
IHS
Datasheet10 pages4 years ago
Datasheet6 pages14 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
-6.67%
CAD Models
Download Vishay 109D227X9060T2E3 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2006-12-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Tantalum Capacitor, 220 uF, 60 V, ± 20%, -55 °C, 125 °C, Axial Leaded
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 75V, 10% +Tol, 10% -Tol, 220uF, Through Hole Mount
KYOCERA AVXM39006/25-0072
Cap Tant Wet 220uF 75V 10% (10.31 X 28.56mm) Axial (1%FR) 1.8 Ohm 125C
Yageo GroupT140C227K010AS
Cap Tant Solid 220uF 10V 10% (7.34 X 17.42mm) Axial 0.6 Ohm 125C Bulk
Yageo GroupT110D227K010AT
220UF SOLID MNO2 TANTALUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 10 V DC +/-10%, T110 SERIES
Descriptions
Descriptions of Vishay 109D227X9060T2E3 provided by its distributors.
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (wet), 60V, 10% +Tol, 10% -Tol, 220uF, Through Hole Mount
Tantalum Capacitors - Wet 60volt 220uF 10% Extended Rating
220¦ÌF ¡À10% 60V 1.8¦¸ 29.75mm*23.4mm
Tantalum Capacitor; Capacitor Type:Wet; Capacitance:220µF; Capacitance Tolerance:± 10%; Series:Tantalex; Voltage Rating:60VDC; Capacitor Dielectric Type:Tantalum; Package/Case:T; Termination Type:Axial Leaded; ESR:1.8ohm ;RoHS Compliant: Yes