Sprague TR3V226K025C0500
Cap Tant Solid 22uF 25V V CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2mm) Inward L SMD 7343-20 0.5 Ohm 125C T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Sprague TR3V226K025C0500.
IHS
Datasheet29 pages7 years ago
Future Electronics
CAD Models
Download Sprague TR3V226K025C0500 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
3,323
Authorized Distributors
0
Capacitance
22 µF
22 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
Tolerance
10 %
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
500 mΩ
800 mΩ
Leakage Current
5.5 µA
5.5 µA
Dissipation Factor
6 %
6 %
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.21.00.50
Introduction Date2007-11-28
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
KYOCERA AVXTAJD226K025RNJ
Cap Tant Solid 22uF 25V D CASE 10%( 7.3 X 4.3 X 2.9mm) Inward L SMD 7343-31 0.9 Ohm 125C T/R
KYOCERA AVXTAJE226K035RNJ
Cap Tant Solid 22uF 35V E CASE 10%( 7.3 X 4.3 X 4.1mm) Inward L SMD 7343-43 0.5 Ohm 125C T/R
Yageo GroupT494D226K025AT
22UF SOLID MNO2 TANTALUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 25 V DC +/-10%, T494 SERIES
Cap Tant Solid 22uF 25V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) Inward L SMD 7343-31 0.2 Ohm 125C T/R
Yageo GroupT491D226K025AH
Cap Tant Solid 22uF 25V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) Inward L SMD 7343-31 0.8 Ohm 125C T/R
CAP TANT 22UF 10% 25V 2917 / 22 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 2917 (7343 Metric) 200mOhm
Descriptions
Descriptions of Sprague TR3V226K025C0500 provided by its distributors.
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, 22uF, Surface Mount, 2917
TR3 Series 22 uF ±10 % 25V Surface Mount Molded Low ESR Tantalum Capacitor