Sprague 150D825X9020B2T
Cap Tant Solid 8.2uF 20V 10% (4.7 X 12.04mm) Axial 125°C T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Sprague 150D825X9020B2T.
IHS
Datasheet16 pages3 years ago
New Yorker Electronics
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,398
Authorized Distributors
3
Capacitance
8.2 µF
8.2 µF
8.2 µF
Mount
Through Hole
Case/Package
Metal
Metal
Voltage Rating (DC)
20 V
20 V
20 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Leakage Current
1 µA
1 µA
Dissipation Factor
6 %
Supply Chain
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date1999-09-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupT110B825K020AS
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 20V, 10% +Tol, 10% -Tol, 8.2uF, Through Hole Mount
Cap Tant Solid 8.2uF 20V 10% (4.57 X 8.76mm) Axial 125°C Ammo Pack
Cap Tant Solid 8.2uF 25V 10% (4.57 X 8.76mm) Axial Ammo Pack
Cap Tant Solid 8.2uF 35V 10% (4.57 X 10.67mm) Axial 125°C Ammo Pack
Descriptions
Descriptions of Sprague 150D825X9020B2T provided by its distributors.
150D Solid Tantalum Capacitors Rohs Compliant: No |Vishay 150D825X9020B2T