Vishay WSR5R0300FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 5W, 0.03ohm, 0.3873V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSR5R0300FEK.
IHS
Datasheet4 pages7 years ago
Alternate Parts
This Part
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
30 mΩ
30 mΩ
Case/Package
4527
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
5 W
5 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.03ohm, 0.2449V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 4527
Res Metal Strip 4527 0.03 Ohm 1% 3W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSR5R0300FEK provided by its distributors.
RES 0.03 OHM 1% 5W 4527
WSR-5 .03 1% EK e2