Vishay WSL2816R0820FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.082ohm, 0.405V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2816R0820FEK.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityRLP73N3AR082FTDF
Res Thick Film 2512 0.082 Ohm 1% 2W ±300ppm/C Epoxy Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-C1CFR082U
2010 WIDE TERMINAL SMD RESISTOR, / 2010 WIDE TERMINAL SMD RESISTOR, 1%, 0.082OHM
Fixed Resistor, 2W, 0.082ohm, 1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 2512
PanasonicERJ-8BWFR082V
Res Thick Film 1206 0.082 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-3BWFR082V
Res Thick Film 0603 0.082 Ohm 1% 0.25W ±150ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 0805 0.082 Ohm 1% 0.33W(1/3W) 0ppm/C to 150ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2816R0820FEK provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2816.0821%EKE3
RES 0.082 OHM 1% 2W 2816
WSL-2816 .082 1% EK e3