Vishay WSL2816R0780FEH
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.078ohm, 0.395V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2816R0780FEH.
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2011-02-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 4527 0.08 Ohm 1% 2W ±75ppm/C Sulfur Resistant J-Lead SMD Automotive T/R
TE Connectivity2-2176057-2
Res High Power Current Sense Thick Film 2512 0.075 Ohm 1% 2W ±300ppm/°C Molded Emboss T/R
TE ConnectivityRLP73N3AR082FTDF
Res Thick Film 2512 0.082 Ohm 1% 2W ±300ppm/C Epoxy Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJB1CFR075U
Res Thick Film 1020 0.075 Ohm 1% 2W ±150ppm/°C Molded Wide Terminal SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJ-C1CFR082U
2010 WIDE TERMINAL SMD RESISTOR, / 2010 WIDE TERMINAL SMD RESISTOR, 1%, 0.082OHM
TE ConnectivityTLR3A20WR075FTDG
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.075ohm, 0.387V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2816R0780FEH provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2816.0781%EHE3
RES 0.078 OHM 1% 2W 2816
WSL-2816 .078 1% EH e3