Vishay WSL2816R0440FEH
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.044ohm, 0.2966V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2816R0440FEH.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.044ohm, 0.2098V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Res Metal Strip 4527 0.04 Ohm 1% 2W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
PanasonicERJ-B1CFR043U
Res Thick Film 1020 0.043 Ohm 1% 2W ±200ppm/°C Molded Wide Terminal SMD Embossed Carrier T/R
Res Metal Strip 2512 0.04 Ohm 1% 2W ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity / AMP1-2176057-7
Res High Power Current Sense Thick Film 2512 0.047 Ohm 1% 2W ±400ppm/°C Molded Emboss T/R
PanasonicERJ-C1CFR043U
Res Thick Film 1020 0.043 Ohm 1% 2W ±200ppm/C Sulfur Resistant Wide Terminal SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2816R0440FEH provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2816.0441%EHE3
RES 0.044 OHM 1% 2W 2816
WSL-2816 .044 1% EH e3