Vishay WSL2816R0350FEH
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.035ohm, 0.2646V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2816R0350FEH.
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2011-02-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 2512 0.035 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.035ohm, 0.0935V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Res Metal Strip 2010 0.035 Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.035ohm, 0.1323V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERJB1CFR036U
Res Thick Film 1020 0.036 Ohm 1% 2W ±200ppm/°C Molded Wide Terminal SMD Embossed Carrier T/R
TE Connectivity / AMP1-2176057-4
Res High Power Current Sense Thick Film 2512 0.036 Ohm 1% 2W ±400ppm/°C Molded Emboss T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2816R0350FEH provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2816.0351%EHE3
RES 0.035 OHM 1% 2W 2816
WSL-2816 .035 1% EH e3