Panasonic ERJB1CFR036U
Res Thick Film 1020 0.036 Ohm 1% 2W ±200ppm/°C Molded Wide Terminal SMD Embossed Carrier T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJB1CFR036U.
Newark
Datasheet3 pages11 years ago
Datasheet7 pages8 years ago
Farnell
Master Electronics
element14 APAC
Electro Sonic
CAD Models
Download Panasonic ERJB1CFR036U symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-01-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 1020 33.2m Ohm 1% 2W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Plastic T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJB1CFR036U provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 2W, 0.036ohm, 200V, 1% +/-Tol, 0,200ppm/Cel, Surface Mount, 1020
Wide 2010 (5025Metric) 1020 FIXED RESISTOR ERJ 0.098Lx0.197W 2.50mmx5.00mm 2W 36mOhm ±200ppm/C
Panasonic ERJB1CFR036U - Current Sensing Chip Resistors
2010 Wide terminal SMD resistor, 2010 Wide termina
Resistor, Thick Film, 0.036Ohm, 1%, 2010; Resistance:0.036Ohm; Product Range:Erj-B1 Series; Resistor Case/Package:2010 Wide; Power Rating:2W; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Technology:Thick Film; Product Length:2.5Mm Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJ-B1CFR036U