Vishay WSL2512R2800FBA
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.28ohm, 0.5292V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R2800FBA.
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-08-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 2512 0.28 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Metal Strip 2512 0.3 Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
WSL Series 2512 0.3 Ohm 1 W ±1 % ±75 ppm/°C Surface Mount Metal Film Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 0.28ohm, 0.5292V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2512
PanasonicERJ1TRQFR27U
Res Thick Film 2512 0.27 Ohm 1% 1W ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-1TRQFR30U
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 0.3ohm, 0.5477V, 1% +/-Tol, 0,200ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R2800FBA provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2512.281%B43
RES 0.28 OHM 1% 1W 2512
WSL-2512 .28 1% B43