Vishay WSL2512R0410FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.041ohm, 0.2025V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R0410FEK.
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityTL3AR039FTDG
39 mOhms 1% 1W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Current Sense Metal Foil
Res Metal Strip 2512 0.04 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE ConnectivityTLM3ADR043FTE
Smd Current Sense Resistors, Tlm Series, 0.043 Ohm, 1 W, 1%, 2512 [6432 Metric]
Res Thick Film 2512 0.039 Ohm 1% 1W ±1200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRL2512FK-070R04L
Res Thick Film 2512 0.04 Ohm 1% 1W ±1200ppm/°C Epoxy Pad SMD Automotive
TE ConnectivityTLM3ADR039FTE
Res Current Sense Metal Foil 2512 0.039 Ohm 1% 1W ±50ppm/°C Molded Emboss T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R0410FEK provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2512.0411%EKE3
RES 0.041 OHM 1% 1W 2512
WSL-2512 .041 1% EK e3