Vishay WSL2512R0370FBA
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.037ohm, 0.1924V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R0370FBA.
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityTL3AR039FTDG
39 mOhms 1% 1W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Current Sense Metal Foil
Res Metal Strip 2512 0.04 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 2512 0.039 Ohm 1% 1W ±1200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
TE ConnectivityTLM3ADR036FTE
Res Current Sense Metal Foil 2512 0.036 Ohm 1% 1W ±50ppm/°C Molded Emboss T/R
Yageo GroupRL2512FK-070R04L
Res Thick Film 2512 0.04 Ohm 1% 1W ±1200ppm/°C Epoxy Pad SMD Automotive
TE ConnectivityTLM3ADR039FTE
Res Current Sense Metal Foil 2512 0.039 Ohm 1% 1W ±50ppm/°C Molded Emboss T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R0370FBA provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2512.0371%B43
RES 0.037 OHM 1% 1W 2512
Current Sense Resistor; Power Rating:1W; Resistance:0.037ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Series:WSL; Operating Temperature Range:-65°C to +170°C; Resistor Element Material:Bare Metal; Temperature Coefficient:± 75ppm ;RoHS Compliant: No