Vishay WSL2512R0360FBA
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.036ohm, 0.1897V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R0360FBA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
36 mΩ
36 mΩ
Case/Package
2512
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.033ohm, 0.1817V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
TE ConnectivityTL3AR039FTDG
39 mOhms 1% 1W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Current Sense Metal Foil
TE Connectivity1625827-8
RES 0.033 OHM 1% 1W 2512 / 33 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Current Sense Metal Foil
TE Connectivity1625827-8
Res Thick Film 2512 0.039 Ohm 1% 1W ±1200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 2512 0.033 Ohm 1% 1W ±1200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R0360FBA provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2512.0361%B43
RES 0.039 OHM 1% 1W 2512
WSL-2512 .036 1% B43
Current Sense Resistor; Power Rating:1W; Resistance:0.036ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Series:WSL; Operating Temperature Range:-65°C to +170°C; Resistor Element Material:Bare Metal; Temperature Coefficient:± 75ppm ;RoHS Compliant: No