Vishay WSL2512R0100DBA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.01ohm, 0.1414V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R0100DBA18.
IHS
Datasheet4 pages4 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
10 mΩ
10 mΩ
Case/Package
2512
Tolerance
0.5 %
0.5 %
Power Rating
2 W
2 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Metal Strp 2512 10M Ohm 0.5% 1W 35Ppm/ C Smd Rohs Compliant: Yes |Vishay WSK2512R0100DEA
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.01ohm, 0.1V, 0.5% +/-Tol, 35ppm/Cel, Surface Mount, 2512
PanasonicERJ-MS4HF10MU
Res Metal Plate 2512 0.01 Ohm 1% 2W ±75ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Metal Strip 2512 0.01 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJMP4PF10MU
Res Metal Plate 2512 0.01 Ohm 1% 2W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.01ohm, 0.1V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R0100DBA18 provided by its distributors.
WSL-2512-18 .01 .5% B43
RES 0.01 OHM 0.5% 2W 2512