Vishay WSL2010R4990FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.499ohm, 0.4995V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R4990FTA.
IHS
Datasheet4 pages5 years ago
Mouser
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-08-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.5ohm, 0.5V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Res Metal Strip 2010 0.5 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive Bulk
PanasonicERJ12ZQFR47U
Res Thick Film 2010 0.47 Ohm 1% 0.75W -100ppm/°C to 600ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJC1BFR47U
Res Anti-Sulfured Thick Film 1020 0.47 Ohm 1% 2W ±150ppm/°C Molded Emboss T/R
PanasonicERJ-C1BFR50U
2010 WIDE TERMINAL SMD RESISTOR, / 2010 WIDE TERMINAL SMD RESISTOR, 1%, 0.5OHM
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R4990FTA provided by its distributors.
Power Resistors - SMD 1/2watt 0.499ohms 1%
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2010.4991%R86
RES 0.499 OHM 1% 1/2W 2010
WSL-2010 .499 1% R86