Vishay WSL2010R1800FBA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.18ohm, 0.3V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R1800FBA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Mouser
CAD Models
Download Vishay WSL2010R1800FBA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
180 mΩ
180 mΩ
180 mΩ
Case/Package
2010
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
500 mW
500 mW
500 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupPT2010FK-070R18L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.75W, 0.18ohm, 0.367V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
PanasonicERJ12ZSFR18U
Res Thick Film 2010 0.18 Ohm 1% 0.75W -100ppm/°C to 600ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJC1CFR18U
Res Thick Film 1020 0.18 Ohm 1% 2W ±100ppm/C Sulfur Resistant Wide Terminal SMD Automotive
Res Thick Film 2010 0.18 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±250ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL2010FK-070R18L
Low Ohmic Chip Resistor Thick Film 2010 180mOhm 1% Emboss T/R
PanasonicERJB1CFR18U
Res Thick Film 1020 0.18 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded Wide Terminal SMD Embossed Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R1800FBA provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1/2watt 0.18ohms 1% BULK PACKAGE
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2010.181%B43
RESISTOR, CUR SENSE, 0.18OHM, 500mW, 1%; Resistance:0.18ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:500mW; Series:WSL; Temperature Coefficient:± 75ppm/°C; Resistor Element Material:Bare Metal; Resistor Case Style:2010 ;RoHS Compliant: No