Vishay WSL2010R0650FEA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.065ohm, 0.255V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0650FEA18.
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-06-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
WSL 1206 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±1% ±75ppm/C 65mOhms 0.25W 1/4W
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.065ohm, 0.255V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.065ohm, 0.3606V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2816
PanasonicERJ-6BWFR068V
Res Thick Film 0805 0.068 Ohm 1% 0.5W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 1206 0.068 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±1000ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R0650FEA18 provided by its distributors.
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2010-18.0651%EAE3
RES 0.065 OHM 1% 1W 2010
WSL-2010-18 .065 1% EA e3
.065 OHM 1W 1% HIGH POWER