Vishay WSL2512R0650FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.065ohm, 0.255V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2512R0650FEK.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Newark
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE Connectivity1-1625827-1
Fixed Resistor, Metal Foil, 1W, 0.068ohm, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
TE Connectivity1-1625827-1
TE ConnectivityTL3AR068FTDG
Res Metal Foil 2512 0.068 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRL2512FK-070R06L
Res Thick Film 2512 0.06 Ohm 1% 1W ±800ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 2512 0.068 Ohm 1% 1W ±800ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 2512 0.075 Ohm 1% 1W ±800ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2512R0650FEK provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1watt 0.065ohms 1%
CURRENT SENSE, RESISTOR, WSL-2512.0651%EKE3
2512 (6432Metric) 2512 WSL 0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm 1W 65mOhms ±75ppm/C
Current Sense Resistor; Power Rating:1W; Resistance:0.065ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Series:WSL; Operating Temperature Range:-65°C to +170°C; Resistor Element Material:Bare Metal; Temperature Coefficient:± 75ppm ;RoHS Compliant: Yes