Vishay WSL2010R0180FTA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.018ohm, 0.1342V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0180FTA18.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
18 mΩ
18 mΩ
Case/Package
2010
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE Connectivity / AMP2-2176157-0
Res Current Sense Metal Foil 2010 0.018 Ohm 1% 3/4W ±100ppm/°C Molded Emboss T/R
PanasonicERJB1CFR018U
Res Thick Film 1020 0.018 Ohm 1% 1W ±350ppm/°C Molded Wide Terminal SMD Embossed Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.75W, 0.018ohm, 0.1162V, 1% +/-Tol, 1500ppm/Cel, Surface Mount, 2010
PanasonicERJ-B1CJR018U
Res Thick Film 2010 0.018 Ohm 5% 1W ±350ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
TE ConnectivityTLM2HER018JTE
Fixed Resistor, Metal Foil, 0.75W, 0.018ohm, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R0180FTA18 provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 1W,0.018 OHMS,1% TOL, TIN-PB, TAPE/REEL, HI POWER
RES 0.018 OHM 1% 1W 2010