Vishay WSL2010R0140FEK18
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.014ohm, 0.1183V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0140FEK18.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.014ohm, 0.0837V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
WSL 0805 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±75ppm/C 14mOhms 0.125W 1/8W
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.014ohm, 0.1183V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2512
PanasonicERJ-6BWFR015V
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR ERJ 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.5W 1/2W 15mOhm ±200ppm/C
PanasonicERJ-6BWFR013V
Res Thick Film 0805 0.013 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 300ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJB2CFR015V
Res Thick Film 0612 0.015 Ohm 1% 3/4W 0ppm/°C to 300ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R0140FEK18 provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 1W,0.014 OHM,1% TOL, PB-FREE, BULK, HIGH POWER
RES 0.014 OHM 1% 1W 2010