Vishay WSL2010R0140DTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.014ohm, 0.0837V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0140DTA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 2010 0.015 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJMP3KF15MU
Res Metal Plate 2010 0.015 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJMP3MF15MU
Res Metal Plate 2010 0.015 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJB1CFR013U
Res Thick Film 1020 0.013 Ohm 1% 2W ±350ppm/°C Molded Wide Terminal SMD Embossed Carrier T/R
TE Connectivity / AMP1-2176157-7
SMD Current Sense Resistors, TLM Series, 0.013 ohm, 750 mW, 1%, 2010 [5025 Metric]
TE Connectivity / AMP2176157-3
Res Current Sense Metal Foil 2010 0.015 Ohm 5% 3/4W ±100ppm/°C Molded Emboss T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R0140DTA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.5W,0.014 OHMS,0.5% OHMS, TIN-LEAD, TAPE/REEL
RES 0.014 OHM 0.5% 1/2W 2010
WSL-2010 .014 .5% R86