Vishay WSL2010R0100JTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.01ohm, 0.0707V, 5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL2010R0100JTA.
IHS
Datasheet3 pages17 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.01ohm, 0.1V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Res Metal Strip 2010 0.01 Ohm 1% 2W ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Strip, 2W, 0.01ohm, 0.141V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
PanasonicERJ-B1CJR01U
Res Thick Film 2010 0.01 Ohm 5% 1W ±350ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
TE Connectivity / AMP2176157-1
Res Current Sense Metal Foil 2010 0.01 Ohm 5% 3/4W ±100ppm/°C Molded Emboss T/R
Yageo GroupRL2010JK-070R01L
Res Thick Film 2010 0.01 Ohm 5% 0.75W(3/4W) ±1500ppm/C Epoxy Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL2010R0100JTA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.5W,0.01 OHMS,5% TOL, TIN-LEAD, TAPE/REEL
RES 0.01 OHM 5% 1/2W 2010
WSL-2010 .01 5% R86