Vishay WSL20106L500FEK
Resistors, Current Sense, Pwr Rtg 0.5W, 0.0065 Ohm, 1% Tol, Lead-free, Bulk
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL20106L500FEK.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Introduction Date2004-08-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Zero Ohm Resistor, Jumper, MELF 0207 [6123 Metric], Thin Film, 1 W, 5 A, Surface Mount Device
Zero Ohm Resistor, Jumper, 2010 [5025 Metric], Metal Strip, 75 A, Surface Mount Device
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.0042ohm, 0.0458V, 1% +/-Tol, 150ppm/Cel, Surface Mount, 2010
PanasonicERJ1GN0R00C
Zero Ohm Resistor, Jumper, 0201 [0603 Metric], Thick Film, 50 mW, 500 mA, Surface Mount Device
Yageo GroupRC0603JR-070RL
GENERAL PURPOSE CHIP RESISTOR Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 0ohm, Surface Mount, 0603
Yageo GroupRC0201FR-070RL
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL20106L500FEK provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.0065ohm, 0.057V, 1% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 2010
RES 0.0065 OHM 1% 1/2W 2010
WSL-2010 .0065 1% EK e3