Vishay WSL20104L500FEK
Resistors, Current Sense, Pwr Rtg 0.5W, 0.0045 Ohm, 1% Tol, Lead-free, Bulk
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL20104L500FEK.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-08-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Zero Ohm Resistor, Jumper, MELF 0207 [6123 Metric], Thin Film, 1 W, 5 A, Surface Mount Device
Zero Ohm Resistor, Jumper, 2010 [5025 Metric], Metal Strip, 75 A, Surface Mount Device
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.0056ohm, 0.0529V, 1% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 2010
PanasonicERJ1GN0R00C
Zero Ohm Resistor, Jumper, 0201 [0603 Metric], Thick Film, 50 mW, 500 mA, Surface Mount Device
Yageo GroupRC0603JR-070RL
GENERAL PURPOSE CHIP RESISTOR Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 0ohm, Surface Mount, 0603
Yageo GroupRC0201FR-070RL
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL20104L500FEK provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.0045ohm, 0.0474V, 1% +/-Tol, 150ppm/Cel, Surface Mount, 2010
RES 0.0045 OHM 1% 1/2W 2010
WSL-2010 .0045 1% EK e3