Vishay WSL1206R1820FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.182ohm, 0.2133V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R1820FTA.
IHS
Datasheet4 pages5 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-08-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 1206 0.2 Ohm 1% 1/4W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.2ohm, 0.2236V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.2ohm, 0.3162V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Res Metal Strp 1206 200M Ohm 1% 1/4W 75Ppm/ C Smd Rohs Compliant: Yes
Yageo GroupPT1206FR-070R2L
Res Thick Film 1206 0.2 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 1206 0.165 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R1820FTA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.182 OHMS,1% TOL, TIN-LEAD, TAPE/REEL
RES 0.182 OHM 1% 1/4W 1206
WSL-1206 .182 1% R86