Vishay WSL1206R1600FTB
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.16ohm, 0.2V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R1600FTB.
Related Parts
Res Thick Film 1206 0.165 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupPT1206FR-7W0R15L
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Thick Film 1206 150mOhm 1% Paper T/R
TE ConnectivityTL2BR15FTE
Fixed Resistor, Metal Foil, 0.25W, 0.15ohm, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
PanasonicERJ-8BSFR16V
Res Thick Film 1206 0.16 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 250ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
TE ConnectivityRLP73K2BR16FTDF
Res Thick Film 1206 0.16 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Molded SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL1206FR-7W0R16L
Res Thick Film 1206 0.16 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R1600FTB provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.16 OHM,1% TOL, POWER METAL STRIP
RES 0.16 OHM 1% 1/4W 1206
WSL-1206 .16 1% R79