Vishay WSL1206R0820FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.082ohm, 0.1432V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0820FTA.
RS (Formerly Allied Electronics)
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
82 mΩ
82 mΩ
82 mΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityTL2BR075FTE
Fixed Resistor, Metal Foil, 0.25W, 0.075Ohm, 1% +/-Tol, -75, 75Ppm/Cel, Surface Mount, 1206
250mW Thick Film Resistors ±1000ppm/℃ ±1% 82mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ-L08UF75MV
Res Thick Film 1206 0.075 Ohm 1% 0.33W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
250mW Thick Film Resistors ±1000ppm/℃ ±1% 75mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0820FTA provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1/4watt 0.082ohms 1%
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.082 OHMS,1% TOL, TIN-LEAD, TAPE/REEL
RES 0.082 OHM 1% 1/4W 1206