Vishay WSL1206R0670FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.067ohm, 0.1294V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0670FTA.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityTL2BR068F
Fixed Resistor, Metal Foil, 0.25W, 0.068ohm, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Res Metal Foil 1206 0.068 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Epoxy Pad SMD Automotive T/R
TE ConnectivityTL2BR068F
Res Thick Film 1206 0.068 Ohm 1% 1/4W ±1000ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
PanasonicERJ-8BWFR068V
Res Thick Film 1206 0.068 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-8BWFR062V
Res Thick Film 1206 0.062 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0670FTA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.067 OHMS,1% TOL, TIN-LEAD, TAPE/REEL
RES 0.067 OHM 1% 1/4W 1206
Power Resistors - SMD 1/4watt 0.067ohms 1%
WSL-1206 .067 1% R86