Vishay WSL1206R0400DBA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.04ohm, 0.1414V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0400DBA18.
IHS
Datasheet4 pages4 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 1206 40m Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD Embossed Plastic T/R
Yageo GroupPE1206FRM7W0R04L
Current Sensor Low TCR Chip Resistor Automotive Grade Metal Foil 1206 40mOhm 1% Paper T/R
PanasonicERJ8CWFR039V
Res Thick Film 1206 0.039 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ8CWFR036V
Res Current Sense Thick Film 1206 36m Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD Paper T/R
PanasonicERJ8CWFR043V
Res Thick Film 1206 0.043 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL1206FR-070R04L
Res Thick Film 1206 0.04 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±1200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0400DBA18 provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.5W,0.04 OHMS,0.5% TOL, TIN/PB, BULK, HIGH POWER
RES 0.04 OHM 0.5% 1/2W 1206