Vishay WSL1206R0390FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.039ohm, 0.0987V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0390FEK.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
39 mΩ
39 mΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ8CWFR039V
Res Thick Film 1206 0.039 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Metal Strip 1206 40m Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD Embossed Plastic T/R
Res Thick Film 1206 0.039 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±1200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ8CWFR036V
Res Current Sense Thick Film 1206 36m Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Yageo GroupPE1206FRM7W0R04L
Current Sensor Low TCR Chip Resistor Automotive Grade Metal Foil 1206 40mOhm 1% Paper T/R
PanasonicERJ-8BWFR039V
Res Thick Film 1206 0.039 Ohm 1% 1W ±150ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0390FEK provided by its distributors.
POWER METAL STRIP,1206, 0.039 OHM,1%,1/8W,75PPM,SMD
RES 0.039 OHM 1% 1/4W 1206
WSL-1206 .039 1% EK e3