Vishay WSL1206R0350FEK
WSL Series 1206 0.25 W 0.035 Ohm ±1% ±75 ppm/°C SMT Power Metal Strip® Resistor
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0350FEK.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
3
Resistance
35 mΩ
35 mΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 1206 0.033 Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
PanasonicERJ8CWFR036V
Res Current Sense Thick Film 1206 36m Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Res Metal Film 1206 0.033 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJMP2KF33MU
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.033ohm, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Res Thick Film 1206 0.033 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±1200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
250mW Thick Film Resistors ±1% 33mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0350FEK provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.035ohm, 0.0935V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.035 OHM,1% TOL, LEAD-FREE, BULK
RES 0.035 OHM 1% 1/4W 1206