Vishay WSL1206R0340FEA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.034ohm, 0.0922V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0340FEA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-08-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 1206 0.033 Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
PanasonicERJ8CWFR036V
Res Current Sense Thick Film 1206 36m Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Res Metal Film 1206 0.033 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJMP2KF33MU
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.033ohm, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
PanasonicERJ-8BWFR033V
Res Thick Film 1206 0.033 Ohm 1% 1W ±150ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 1206 0.033 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±1200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0340FEA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25 W,0.034 OHMS,1% TOL, LEAD-FREE, TAPE/REEL
RES 0.034 OHM 1% 1/4W 1206
WSL-1206 .034 1% EA e3