Vishay WSL1206R0300DBA18
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.03ohm, 0.1225V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0300DBA18.
IHS
Datasheet4 pages4 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupPE1206DRM070R03L
Res, 0R03, 0.5%, 0.25W, Metal Film, 1206 Rohs Compliant: Yes |Yageo PE1206DRM070R03L
Res Metal Strip 1206 30m Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD Embossed Plastic T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.03ohm, 0.1732V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
PanasonicERJ-8CWJR030V
Res Thick Film 1206 30m Ohm 5% 1W ±50ppm/°C Molded SMD Punched Paper T/R
Yageo GroupPE1206FRM070R03L
Res Metal Foil 1206 0.03 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Epoxy Pad SMD Automotive T/R
Res Metal Strip 1206 0.033 Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0300DBA18 provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.5W,0.03 OHMS,0.5% TOL, TIN/PB, BULK, HIGH POWER
RES 0.03 OHM 0.5% 1/2W 1206