Vishay WSL1206R0120FTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.012ohm, 0.0548V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0120FTA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 1206 0.012 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive
PanasonicERJ8CWFR012V
Res Thick Film 1206 12m Ohm 1% 1W ±50ppm/°C Molded SMD Punched Paper T/R
Res Metal Foil 1206 0.012 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Epoxy Pad SMD Automotive T/R
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Automotive Grade Metal Foil 1206 12mOhm 1% Paper T/R
Res Thick Film 1206 0.012 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±1500ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ8CWFR013V
Res Thick Film 1206 0.013 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0120FTA provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1/4watt 0.012ohms 1%
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.012 OHMS,1% TOL, TIN-LEAD, TAPE/REEL
RES 0.012 OHM 1% 1/4W 1206