Vishay WSL1206R0100DTA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.01ohm, 0.05V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL1206R0100DTA.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Mouser
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 1206 0.01 Ohm 1% 1W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
TE ConnectivityTL2BR01F
Res Metal Foil 1206 0.01 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Pad SMD T/R
Res Metal Strip 1206 0.01 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
TE ConnectivityTL2BR01F
Res Metal Strip 1206 0.009 Ohm 1% 1/4W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Plastic T/R
Yageo GroupPE1206DRF7W0R01L
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Automotive Grade Metal Foil 1206 10mOhm 0.5% Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL1206R0100DTA provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1/4watt .01ohms 0.5%
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.25W,0.01 OHMS,0.5% OHMS, TIN-LEAD, TAPE/REEL
RES 0.01 OHM 0.5% 1/4W 1206