Vishay WSL0805R1500DBA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.15ohm, 0.1369V, 0.5% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R1500DBA.
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ6BSFR15V
Res Thick Film 0805 0.15 Ohm 1% 1/3W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
TE Connectivity / AMP6-1622825-7
Res Thick Film 1206 0.15 Ohm 5% 1/4W ±200ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
PanasonicERJ-6RSJR15V
Res Thick Film 0805 0.15 Ohm 5% 0.125W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJB3CFR15V
Res Thick Film 0805 0.15 Ohm 1% 0.5W 0ppm/°C to 200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
TE ConnectivityRLP73N2AR15JTD
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.15ohm, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupRL0805FR-070R15L
Res Thick Film 0805 0.15 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R1500DBA provided by its distributors.
RES 0.15 OHM 0.5% 1/8W 0805
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125W,0.15 OHMS,0.5% TOL, TIN/LEAD, BULK
WSL-0805 .15 .5% B43