Vishay WSL0805R0850FEA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.085ohm, 0.1031V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0850FEA.
Supply Chain
Country of OriginIsrael, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-04-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 0805 0.082 Ohm 1% 0.33W(1/3W) 0ppm/C to 150ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ-B3CFR082V
Res Thick Film 0805 0.082 Ohm 1% 0.5W 0ppm/°C to 200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 0805 0.091 Ohm 1% 0.33W(1/3W) 0ppm/C to 150ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Current Sense Thick Film 0508 0.091 Ohm 1% 1/2W ±150ppm/°C Molded Paper T/R
PanasonicERJ-6BWFR091V
Res Thick Film 0805 0.091 Ohm 1% 0.5W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-L06UF82MV
Thick Film Chip Res Low Ohmic 0805 1% Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJ-L06UF82MV
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0850FEA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125 W,0.085 OHMS,1% TOL, LEAD-FREE, TAPE/REEL
RES 0.085 OHM 1% 1/8W 0805
WSL-0805 .085 1% EA e3