Vishay WSL0805R0700FEB
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors .07 Ohm 1/8W 1%
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0700FEB.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Farnell
Mouser
CAD Models
Download Vishay WSL0805R0700FEB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Resistance
70 mΩ
70 mΩ
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
Composition
Metal Strip
Metal Strip
Temperature Coefficient
75 ppm/°C
75 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-L06UF75MV
Res Thick Film 0805 0.075 Ohm 1% 0.25W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 0805 0.068 Ohm 1% 1/4W 200ppm/°C to 800ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
PanasonicERJ-6BWFR068V
Res Thick Film 0805 0.068 Ohm 1% 0.5W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ6BWFR075V
Res Thick Film 0805 0.075 Ohm 1% 1/2W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Res Thick Film 0805 0.068 Ohm 1% 0.33W(1/3W) 0ppm/°C to 150ppm/°C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
TE ConnectivityRLP73M2AR075FTDF
Res Thick Film 0805 0.075 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±400ppm/°C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0700FEB provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.07ohm, 0.0935V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125W,0.07 OHMS,1% TOL, POWER METAL STRIP
RESISTOR, METAL STRIP, 0.07 OHM 1%; Resistance:0.07ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:0.125W; Voltage Rating:0.09V DC; Series:WSL; Temperature Coefficient:± 70ppm/°C; Resistor Element Material:Solid Metal Nickel-Chrome or ;RoHS Compliant: Yes
RESISTOR, METAL STRIP, 0.07 OHM 1%; Resistance:0.07ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:0.125W; Voltage Rating:0.09V dc; Series:WSL; Temperature Coefficient:± 275ppm/°C; Resistor Element Type:Solid Metal Nickel-Chrome or Manganese-Copper Alloy; Resistor Case Style:0805; No. of Pins:2; SVHC:No SVHC; Case Style:0805; External Length / Height:2.03mm; Temperature Coeff. -:275ppm/°C; Tempperature Coeff. +:275ppm/°C; Tolerance, +:1%; Tolerance, -:1%; Voltage Rating DC:0.09V; External Depth:0.33mm; External Width:1.27mm; Max Operating Temperature:170°C; Min Temperature Operating:-65°C; Operating Temperature Range:-65°C to +170°C