Vishay WSL0805R0180FTG18
Resistors, Current Sense, Pwr Rtg 0.25 W, 0.018 Ohm, 1% Tol, Tin-pb, Tape/reel, Hi Pwr
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0180FTG18.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Metal Strip 0805 0.018 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-6CWFR018V
Res Thick Film 0805 0.018 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.5W, 0.017ohm, 0.0922V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERJ-6BWFR018V
Res Thick Film 0805 0.018 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 0.018 Ohm 1% 0.33W(1/3W) 250±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive
TE Connectivity / AMP2-2176155-0
Resistor Chip Current Sense Metal Foil 0805 0.018 Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0180FTG18 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.25W, 0.018ohm, 0.0671V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
RES 0.018 OHM 1% 1/4W 0805