Vishay WSL0805R0130FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.013ohm, 0.0403V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0805R0130FEK.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginIsrael, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-07-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ8CWFR013V
Res Thick Film 1206 0.013 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-8BWFR013V
Res Thick Film 1206 0.013 Ohm 1% 1W ±200ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-6BWFR013V
Res Thick Film 0805 0.013 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 300ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity / AMP1-2176157-7
SMD Current Sense Resistors, TLM Series, 0.013 ohm, 750 mW, 1%, 2010 [5025 Metric]
TE ConnectivityRLP73V2BR013FTDF
Res High Power Current Sense Thick Film 1206 0.013 Ohm 1% 1/2W ±600ppm/°C Molded Paper T/R
TE ConnectivityRLP73V3AR013FTDF
Res High Power Current Sense Thick Film 2512 0.013 Ohm 1% 2W ±600ppm/°C Molded Emboss T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0805R0130FEK provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.125 W,0.013 OHM,1% TOL, LEAD-FREE, BULK
RES 0.013 OHM 1% 1/8W 0805
WSL-0805 .013 1% EK e3