Vishay WSL0603R0230FEA
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.1W, 0.023ohm, 0.048V, 1% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0603R0230FEA.
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-02-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR WSL 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm 0.125W 1/8W 25mOhm ±75ppm/C
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.022ohm, 0.0524V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR RL 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.125W 1/8W 22mOhm ±1200ppm/C
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.025ohm, 0.0559V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Res Thick Film 0603 0.025 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±1500ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-8BWFR022V
Res Thick Film 1206 0.022 Ohm 1% 1W ±150ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0603R0230FEA provided by its distributors.
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.1 W,0.022 OHMS,1% TOL, LEAD-FREE, TAPE/REEL
RES 0.023 OHM 1% 1/10W 0603
WSL-0603 .023 1% EA e3