Vishay WSL0603R0180FEB
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.1W, 0.018ohm, 0.0424V, 1% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0603R0180FEB.
RS (Formerly Allied Electronics)
Mouser
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.4W, 0.018ohm, 0.0849V, 1% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Res Metal Strip 0603 0.018 Ohm 1% 0.4W ±110ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0603R0180FEB provided by its distributors.
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1/10watt .018ohms 1%
RES 0.018 OHM 1% 1/10W 0603
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.2 W,0.018 OHMS,1% TOL, POWER METAL STRIP