Vishay WSL0603R0100FEK
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.1W, 0.01ohm, 0.0316V, 1% +/-Tol, 110ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay WSL0603R0100FEK.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginIceland, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2009-02-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRL0805FR-7W0R01L
Res Thick Film 0805 0.01 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±1500ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL0805FR-070R01L
Res Thick Film 0805 0.01 Ohm 1% 1/8W ±1500ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Res Metal Strip 0805 0.01 Ohm 1% 1/8W ±75ppm/°C Molded SMD SMD Punched Paper T/R
WSL Series 0805 0.125 W 0.01 Ohm ±1% ±75 ppm/°C SMT Power Metal Strip® Resistor
Fixed Resistor, Metal Strip, 0.125W, 0.01ohm, 0.0354V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupRL0603FR-070R01L
Res Thick Film 0603 0.01 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±1500ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Vishay WSL0603R0100FEK provided by its distributors.
RES 0.01 OHM 1% 1/10W 0603
RESISTORS, CURRENT SENSE, PWR RTG 0.1 W,0.01 OHMS,1% TOL, LEAD-FREE, BULK
WSL-0603 .01 1% EK e3